Daha Fazla Bilgi Al

Novec1230 Yangın Söndürme Sistemi

Novec1230 Yangın Söndürme Sistemi

Novec 1230 - FK-5-1-12 Söndürme Sistemi

3M firması tarafından üretilen NOVEC 1230 söndürücü ajanı, insan sağlığına olumsuz ekti etmemesinin yanında, Halon 1301 gazına alternatif olması ve ozona hiçbir zararı olmaması nedeniyle de günümüzde yangın söndürme sistemi olarak sıkça kullanılmakta ve tercih edilmektedir.

Novec 1230 sistemlerinin bir diğer avantajı, içerisinde bulunan söndürme ajanının ozona zarar vermemesiyle beraber, ozonda kalma süresi de çok kısadır. Bu, Novec 1230 gazını tercih sebebi yapmaktadır.

Sistem, basit olarak sistem silindirleri, söndürücü gaz, borulama tesisatı, nozullar ve algılama sisteminden oluşur. Ortamda yangını algılayan algılama sistemleri, silindir üzerinde bulunan elektronik solenoidi aktif hale getirerek, silindir içerisindeki basınç altındaki gazın tesisat yardımıyla mahale boşaltılmasını sağlar. Böylece söndürme işlemi yapılmış olur. Sistemler yüksek basınç altında olan sistemler oldukları için, tüm montaj ve uygulama kurallarına özellikle dikkat edilmeli ve bu doğrultuda önlemler alınmalıdır.

Evenos mühendislik departmanı tarafından, öncelikle EN 15004 standartlarının baz alınarak tasarlandığı NOVEC 1230 söndürme sistemleri, istenilen şart ve durumlarda NFPA 2001 standartları doğrultusunda da tasarlanabilmekte ve bu şekilde çözümlenebilmektedir.


Novec1230 Yangın Söndürme Sistemi

Tasarım, projelendirme, süpervizörlük, montaj ve devreye alma işlemlerinin yanı sıra, bakım ve servis işlemlerinin de Evenos A.Ş. deneyimli personeli tarafından yapıldığı NOVEC 1230 söndürme sistemleri, günümüzde ihtiyaca göre en esnek olarak kullanılabilen söndürme sistemlerinin başında gelmektedir.

Tüm tasarım ve hidrolik hesaplamalar, üretici firmanın onaylı hidrolik hesap programları ile yapılmaktadır. Hidrolik hesap programları VdS onaylıdır.

Firmamız tarafından anahtar teslim çözümler ile kurulan tüm NOVEC 1230 sistemleri, yurtdışından ithal edilmektedir ve üretici firma tesislerinde hazır hale getirilmektedir. Gaz boşalmaları sonucu sistem dolumları, iki iş günü içerisinde istendiği takdirde yapılabilmektedir.

Tüm sistemler ve sistem ekipmanları, FM, UL, VdS, LPCB, GOST gibi uluslararası onaylara sahiptir.

FM200 sistemlerinde olduğu gibi, genel olarak elektrik odalarında, kat elektrik odalarında, AG odalarında, OG odalarında, jeneratör mahallerinde, trafo mahallerinde, müzelerde, arşivlerde, yanıcı parlayıcı sıvı depolarında kullanımları oldukça yaygındır.

Tüm sistemlerin mekanik ve elektronik bakımları, yine Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri personeli tarafından standartlara uygun periyodik şekilde yapılmaktadır.

Daha Fazla Bilgi Al