Daha Fazla Bilgi Al

Karbondioksitli Söndürme Sistemleri

Karbondioksitli Söndürme Sistemleri

Karbondioksit yangın tüpü (CO2 yangın tüpü) son derece çok yönlü olup çeşitli yanıcı malzemeler üzerinde etkilidir. A, B ve C Sınıfı tehlikeler için onaylanan karbondioksitli yangın söndürme sistemleri son zamanlarda en çok tercih edilen yöntemlerden biri haline gelmiştir. Bunun en temel sebebi ise karbondioksitli yangın söndürme tüpünün hızlı, güvenilir ve etkili olmasıdır.


Karbondioksitli Yangın Söndürme Sistemleri

Karbondioksit, bol miktarda tedarik edilen temiz bir gaz halinde ajandır ve yüksek basınçlı silindirlerde veya düşük basınçlı tanklarda depolanabilir. 1900'lü yılların başından itibaren yangın söndürme gazı olarak etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Karbondioksitli yangın söndürücü sistemler, toplu taşıma veya yerel uygulama için kullanılabilir ve büyük miktarlarda ajanın gerekli olduğu yüksek değerli varlıkları korumak için idealdir. Bunlara daldırma tankları, haddehaneler, veri işleme merkezleri, kasalar/bant depolama ve denizcilik makineleri alanları dahildir.


CO2 yangın söndürme sistemi, dedektörler, bir kontrol ünitesi, ajan depolama silindirleri, borulama ve boşaltma nozullarını içerir. Gaz halindeki karbondioksit, basınçlı silindirler vasıtasıyla yangını hızla bastırır.


Karbondioksitli söndürme sistemlerinin bu kadar çok tercih edilmesinin en önemli sebepleri arasında şunlar sıralanabilir:


● Yeniden doldurma gerektiğinde ucuz ve erişimi kolay bir ajandır

● Geniş yelpazede kanıtlanmış güvenli, tehlike koruması

● Bir yangına uygulandığında CO2 yangın söndürme sistemi, oksijen seviyesini yanmanın olmayacağı bir noktaya indiren ağır bir gaz örtüsü sağlar.


CO2 Yangın Söndürme Sistemi Özellikleri

Karbondioksitli yangın söndürücülerin kullandığı yangın söndürme maddesi, oldukça verimli olan renksiz, kokusuz, elektriksel olarak iletken olmayan bir gazdır. Karbondioksit yangın tüpünün başlıca özellikleri arasında şunlar sıralanabilir:


  • CO2 yangın söndürme sistemi bir yangını maddi hasara yol açmadan önce hızla algılamak için akıllı, güvenilir ve hızlı hareket eden kontrol panelleri kullanır.

  • Karbondioksit gazı, karbondioksitli yangın söndürme tüpünün hızlı çalışmasını sağlayan yüksek bir genleşme oranına sahiptir.

  • Bir yangına uygulandığında CO2, oksijen seviyesini yanmanın olmayacağı bir noktaya indiren ağır bir gaz örtüsü sağlar.

  • Karbondioksit bir gaz olduğundan, CO2 yangın söndürme sistemi deşarjı ile ilişkili herhangi bir temizleme işlemi yoktur. Bu durum diğer yangın söndürme sistemlerine nispeten gerek maliyet gerekse iş yükü bakımından oldukça avantaj sağlar. 

  • Karbondioksitli yangın söndürücüler, CO2 deşarjı ile ilişkili temizleme maliyetleri ve arıza süresi ihmal edilebilir düzeydedir.


Karbondioksit asal bir gaz olduğundan metaller veya plastiklerle reaksiyona girmez. Bu, onu paslanmaya neden olacak şekilde oksitleyen suya üstün bir çözüm haline getirir. Örneğin, bilgisayar veri merkezleri veya "sunucu çiftlikleri", hassas elektronikleri korumak için CO2 yangın söndürme sistemleri kullanır. Yangın söndürüldükten sonra, yangından etkilenen bileşenler hızla değiştirilebilir ve sistem yeniden başlatılabilir.


Deniz makine daireleri iki nedenden dolayı su yerine CO2 kullanır: su motorun elektrikli mekanik bileşenlerine zarar verir ve kimse denizde bir gemiye su koymak istemez. Şu anda, CO2 yangın söndürme sistemleri ABD Deniz Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik ve ticari gemiler tarafından defaatle kullanılmaktadır. CO2 sudan farklı olarak aşındırıcı değildir. Diğer yaygın kullanım alanları arasında gaz türbini muhafazaları, elektrik üretim istasyonları, voltaj transformatörleri, haddehane işlemleri ve yanıcı sıvı depolama alanları bulunur.

   Karbondioksitli Yangın Söndürücü Fiyatları

Karbondioksitli yangın söndürücülerin en çok kullanılma nedenlerinden birisi de kuşkusuz fiyatlarıdır. Zira sunduğu hizmete binaen karbondioksitli yangın söndürücü fiyatları son derecede performanslı bir üründür. CO2 tüpü fiyatları diğer sistemlere göre son derecede avantajlıdır. Geri dönüştürülebilir yapıda olması, renksiz, kokusuz olması gibi özelliklere sahip olduğundan dolayı maliyet ve iş bakımından da verimlidir.


Yeniden dolum maliyeti bakımından da oldukça cazip olan CO2 yangın söndürme sistemler trafolarda, elektrik kontrol odalarında, güç nakil odalarında, kablo yollarında, boya kabinlerinde veya sıvı depolama alanlarında çıkan yangınlarda güvenle kullanılabilir.


CO2 Söndürme Sistemi Nasıl Çalışır?

Karbondioksitli yangın söndürme sistemlerinde kullanılan CO2 gazı oksijenden daha ağır bir gaz olduğundan dolayı yangın bölgesinde ağır bir örtü oluşturarak oksijenin yanıcı madde ile temasını keserek yangını söndürür.


Karbondioksitli Yangın Söndürücü Nedir?

Karbondioksitli yangın söndürücüler, yangın söndürme maddesi olarak CO2’nin kullanıldığı sistemlerdir. CO2 yangın tüpü özellikleri bakımından diğer yangın söndürme sistemlerine göre avantajlı olup maliyet ve iş gücü açısından da verimlidir.


Karbondioksit Yangın Söndürme Sistemi Nerelerde Kullanılır?

Karbondioksit yangın söndürücüler, renksiz, kokusuz, elektriksel olarak iletken olmayan bir özelliğe sahip oldukları için yangın olan birçok yerde güvenle kullanılabilir.


Daha Fazla Bilgi Al