Daha Fazla Bilgi Al

Karbondioksitli Söndürme Sistemleri

Karbondioksitli Söndürme Sistemleri

CO2 Söndürme Sistemleri

Temiz gazlı söndürme sistemlerine nazaran maliyet bakımından daha ucuz olan otomatik karbondioksit CO2 söndürme sistemleri, insan bulunan yerlerde kullanılamamaktadırlar.

Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri tarafından projelendirme, montaj, tasarım, uygulama, devreye alma ve bakım işlemleri yapılan karbondioksit CO2 söndürme sistemlerinin tamamı, yurtdışında distribütörlüğümüz bulunan üretici firmalar vasıtasıyla alınmaktadır ve sistemlerin tamamı uluslararası sertifikasyonlara sahiptir. ( FM , UL , LPCB , VdS , GOST) Sistem dolumlarının tamamı üretici firma tesislerinde yapılmaktadır ve sistemler hazır halde ithal edilmektedir.

İhtiyaca göre düşük ve yüksek basınçta sistemler temin edilebildiği gibi, yine ihtiyaç ve şartnameler doğrultusunda çeşitli hacimsel boylarda silindirler tedarik edilebilmektedir. Genelde 60 bar basınç altındaki silindirler ile tasarlanan sistemler, algılama sistemlerinden gelen sinyalle aktif hale geçmekte ve bu sayede söndürme işlemini gerçekleştirmektedirler.


Karbondioksitli Söndürme Sistemleri

Tüm tasarım ve hidrolik hesaplamalar, üretici firmanın onaylı hidrolik hesap programları ile yapılmaktadır. Hidrolik hesap programı Alman - VdS onaylıdır.

Tasarımların tamamı Amerikan NFPA 12 Standard on Carbon Dioxide Extinguishing Systems standartlarına göre yapılmakta ve bu standartların işaret ettiği değerler kullanılmaktadır. Total flooding esasına dayanan prensip ile söndürme işlemini gerçekleştirebileceği gibi, local flooding ile de tasarıma imkan vermektedir, bu sayede maliyet korunumu ve efektiflik konuları maksimize edilebilmektedir.

Total flooding esası, odanın tamamının yeter miktarda CO2 gazı ile doldurulması ve yangının bu sayede söndürülmesi prensibine dayanmaktadır. Local flooding esası ise, korunması istenen herhangi bir makine, malzeme vs ile alakalı yangın çıktığı zaman, CO2 gazının sadece korunan malzeme ya da makine üzerine boşalması ve direkt olarak burada oluşan yangını söndürmesi prensibine dayanmaktadır.

Sistem tesisatları çelik çekme borular ile yapılmakta ve minimum boru et kalınlığı değerlerine dikkat edilmektedir.

Kablo galerileri, trafo odaları, jeneratör odaları, rüzgar tirbünleri, yanıcı parlayıcı sıvı odaları gibi, içerisinde sürekli insan bulunmayan mahallerde kullanımı oldukça yaygındır.

Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri A.Ş. tarafından devreye alınan CO2 söndürme sistemlerinin tüm bakım onarım yeniden dolum ve servis işlemleri de yine Evenos A.Ş. deneyimli personeli tarafından gerçekleştirilmektedir.

Daha Fazla Bilgi Al