Daha Fazla Bilgi Al

YYangın söndürme sistemleri, dünya çapındaki farklı kullanım alanlarına ve ihtiyaçlara göre özel olarak üretilmektedir. Alışılmış sulu söndürme sistemleri yangına müdahalede etkili bir çözüm olarak öne çıksa da söz konusu yanıcı ve parlayıcı sıvılar gibi tehlikeli maddeler olduğunda daha etkili yangın söndürme sistemleri tercih edilmelidir. Köpüklü yangın söndürme sistemleri, su bazlı sistemlerin yeterli olmadığı ya da su ile temas edildiğinde reaksiyon gösterecek maddelerden kaynaklanan yangınlarda daha güvenli ve etkili bir müdahale gerçekleştirilmesine olanak tanır.


Evenos Köpüklü Yangın Söndürme Sistemleri

Evenos köpüklü yangın söndürme sistemleri, özellikle endüstriyel alanlarda ihtiyaç duyulan kriter ve standartları karşılar. İtalya, Almanya ve Amerika’dan ithal edilen köpüklü söndürme sistemlerinin hidrolik hesaplamaları; TS EN 12845, NFPA11, NFPA16 ve NFPA30 standartlarına uygun olarak gerçekleştirilir. Ayrıca hidrolik hesaplamalar için VdS ve FM onaylı ve UL listeli yazılımlar kullanılmaktadır. Bu sayede dünya çapında standartları karşılayan ve kullanım alanlarında efektif koruma sağlayan söndürme sistemleri üretilmektedir. Uçak ve helikopter hangarları için özel olarak derecelendirilen NFPA 409 – Standart On Aircraft Hangars standartlarına uygun köpüklü yangın dolapları da Evenos’un geniş ürün yelpazesi içinde yer almaktadır.


Köpüklü Yangın Dolabı Teknik Özellikleri ve Kullanım Alanları

Tiner, benzin, alkol gibi sıvı maddelerin yanması sonucu gerçekleşen yangınlar, B sınıfı yangın olarak adlandırılır. Bu yangınlarda sulu söndürme sistemleri kullanılmaz. Yangının sönmesi için oksijenle temasının kesilmesi gerekir. Bunu sağlamak içinse köpüklü söndürme sistemleri kullanılır. Köpüklü yangın dolapları sayesinde yanıcı sıvılar nedeniyle gerçekleşen B sınıfı yangınlara karşı en etkili şekilde müdahale edilir. Bu ürünler, yangın söndürüldükten sonra olası bir yeniden alevlenme sürecinin gerçekleşmesini de engeller.


Köpüklü yangın dolaplarının teknik özellikleri, sektörlere ve kullanım alanlarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu teknik özellikler; dolap ölçüleri, köpük tankı kapasitesi ve hortum uzunluğu gibi kriterlerden oluşur. Evenos köpüklü yangın dolabı ürünleri, bu kriterler doğrultusunda ihtiyaçları en iyi karşılayacak şekilde üretilir ve anahtar teslim projeyle teslim edilir. Ayrıca hizmet sonrası rutin kontroller de Evenos tarafından gerçekleştirilir. Böylece herhangi bir duruma karşı ekstra bir güvenlik rutini de oluşturulmuş olur.  

Söndürme işlemi esnasında bir sorun yaşamamak için dolapların ve içinde yer alan ekipmanların dayanıklı ve kaliteli malzemelerden üretilmiş olması son derece önemlidir. Evenos köpüklü yangın dolapları, zorlu ve ekstrem koşullara karşı mukavemetli ve standartlara uygun malzemelerden üretilir. Köpüklü yangın dolaplarının kullanıldığı alanlar ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Yanıcı parlayıcı sıvı depoları

  • Uçak hangarları

  • Helikopter hangarları

  • Katı atık tesisleri

  • Tank sahaları

  • Kimyasal madde bulunan tanklar

  • Akaryakıt istasyonları

  • İlaç, boya ve gıda fabrikaları 


Köpüklü Yangın Dolabı Ölçüleri Nelerdir? 

Köpüklü yangın dolabı ölçüleri, kullanım alanı başta olmak üzere farklı kriterlere göre değişiklik gösterir. Köpüklü yangın dolaplarının alt kısmında yer alan köpük tankları, standart olarak bu tipteki yangın dolaplarının daha büyük boyutlu olmasına neden olur. 1000mm x 750mm x 240mm ölçüleri, köpüklü yangın dolaplarının üretiminde yaygın olarak tercih edilir. Ölçüler, köpüklü yangın dolabı fiyatı konusunda da belirleyici bir rol oynar. 


Evenos Sahra Tipi Köpüklü Yangın Dolabı Modelleri 

Köpüklü yangın dolapları, kullanım özellikleri ve alanları itibariyle çeşitlenir. Bunlardan biri olan sahra tipi köpüklü yangın dolapları, dış mekan ve saha ihtiyaçları için ideal kullanım özellikleri sunar. Portatif yapısı ile hemen her alanda güvenli bir şekilde kullanılabilir.


Sahra tipi köpüklü yangın dolabı, farklı sektörlerdeki firmalar tarafından en çok tercih edilen söndürme sistemleri arasında yer almaktadır. Otellerden havalimanlarına, fabrikalardan sitelere, hastanelerden okullara kadar pek çok kurum ve kuruluşun dış mekanlarında bu dolaplar tercih edilir.  


Sahra tipi köpüklü yangın dolabı modelleri, tehlikeli yangın risklerinin oluşabileceği ve sulu söndürme sistemlerinin yetersiz kalabileceği şantiye ve benzeri alanlarda güvenli ve etkili bir şekilde kullanılabilir. Bu tip yangın dolaplarının kurulumu ve kullanımı da son derece pratiktir. 


Yangına karşı dayanıklı, özel bir dış kaplamaya sahip, katlanmaz bir hortuma sahip içeriğiyle söndürme işleminde olası sorunların önüne geçilmesini sağlar. Sahra tipi köpüklü yangın dolabı, tüm bu özellikleri nedeniyle tüm binalarda yer alması gereken son derece önemli ögelerden biri haline gelir.


Köpük Karıştırıcılı Sıva Üstü Yangın Dolabı 

Köpüklü yangın söndürme dolaplarından bir diğeri de köpük karıştırıcılı sıva üstü yangın dolabıdır. Sıva üstü köpük karıştırıcılı yangın dolapları, genellikle binaların iç bölümlerinde kullanılır. Otopark, uçak hangarı, fabrika içleri, havalimanları, benzin istasyonları, yanıcı sıvıların kullanıldığı çeşitli atölyeler gibi hidrokarbon yangın riski taşıyan alanların iç mekanlarında bu dolaplara yer verilir.


Duvara monte edilerek kullanılan sıva üstü köpüklü yangın dolabı modelleri, köpük karıştırıcılı sistemleri sayesinde yangınlara karşı hızlı ve efektif bir performans sunar. Dolaplarda bulunan özel köpük konsantresi soğutma ve söndürme işlemlerinin en hızlı şekilde gerçekleştirilmesine destek olur. Bu sayede bu dolaplar günümüzde dünya çapında tercih edilen yangın sistemleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.


Siz de beklentileriniz, ihtiyaçlarınız ve kullanım alanınıza en uygun Evenos köpüklü yangın söndürme sistemini seçerek yangın tehlikesine karşı profesyonel ve etkili bir koruma sağlayabilirsiniz. Evenos’un satış sürecinden hizmet sonrası teknik desteğe kadar pek çok aşamada sunduğu desteklerden faydalanabilir, detaylı bilgi için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.


Daha Fazla Bilgi Al