Daha Fazla Bilgi Al

Köpüklü Yangın Söndürme Sistemleri

Köpüklü Yangın Söndürme Sistemleri

Sulu söndürme sistemleri, her ne kadar çoğu yangının söndürülmesi için uygun olsa da, yanıcı parlayıcı sıvıların bulundurulduğu, depolandığı yahut üretildiği alanlarda söndürme için ya yetersiz kalmakta yahut kullanımı uygun olmamaktadır.

Yanıcı parlayıcı sıvı bulundurulan mahallerin söndürülmesi için en etkili söndürme sistemi, köpüklü söndürme sistemleridir. Söndürücü ajan olarak özel köpüklerin kullanıldığı bu tür sistemler, bazı tesisler için tek alternatif olarak göze çarpmaktadırlar.

B sınıfı yangınların söndürülmesinde en etkili söndürme çeşidi olan köpüklü söndürme sistemleri, Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri tarafından tek elden tasarlanmakta, montajı gerçekleştirilmekte ve sistemlerin bakım sözleşmeleri kapsamında bakım ve servisleri yapılmaktadır.

İtalya, Almanya ve Amerika’dan ithal edilen köpüklü söndürme sistemlerinin hidrolik hesaplamaları, öncelikle TS EN 12845 standartları olmak üzere, NFPA11, NFPA16 VE NFPA30 standartları doğrultusunda yapılmaktadır ve hidrolik hesaplama softwareleri olarak FM onaylı, UL listeli ve VdS onaylı programlar kullanılmaktadır.  Tüm bu standartlarla beraber, özellikle uçak ve helikopter hangarları söndürülmesinde NFPA 409 – Standart On Aircraft Hangars standartları göz önünde bulundurulmaktadır. Hidrolik hesap programlarında, ayrı olarak bulunan köpüklü söndürme sistemleri sekmesiyle yapılan hesaplamalar, köpük ajanı sürtünme katsayılarını da hesaplayarak, kullanıcıya gerçeğe en yakın sonuçları sunmaktadır.

Köpüklü Yangın Söndürme Sistemleri

Köpüklü sprinkler sistemleri nozulları, köpük jeneratörleri, foam chamberlar, köpük monitörleri gibi özel sistemler ile uygulanan köpük konsantrasyonları, köpük ajanları ve köpük su solüsyonları, oluşan yanıcı ve parlayıcı sıvı bazlı yangınların söndürülmesinde etkin rol oynamaktadır.

Özellikle parlayıcı ve yanıcı malzeme depoları, uçak ve helikopter hangarları, tank sahaları, rafineriler, akaryakıt istasyonları, deniz sektörü, ilaç fabrikaları, katı atık toplama tesisleri ve bu tip sahalarda yangın söndürme sistemi olarak kullanılan köpüklü söndürme sistemleri, Evenos A.Ş. tarafından müşteri ihtiyaçları doğrultusunda sunulmaktadır.

Bakım ve servis işleri yine Evenos A.Ş. tarafından periyodik olarak gerçekleştirilen köpüklü söndürme sistemleri, anahtar teslim çözümler olarak müşteriye sunulmaktadır.

Köpüklü söndürme sistemlerinin başlıca kullanım alanları ise;

·        Yanıcı parlayıcı sıvı depoları

·        Uçak hangarları

·        Helikopter hangarları

·        Katı atık tesisleri

·        Tank sahaları

·        Kimyasal madde bulunan tanklar

·        Akaryakıt istasyonları

·        İlaç, boya ve gıda fabrikaları

Daha Fazla Bilgi Al