Daha Fazla Bilgi Al

Yangın Sprinkler Sistemi

Yangın Sprinkler Sistemi

SPRİNKLER SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

Projelendirme, tasarım, danışmanlık, uygulama, süpervizörlük ve kontratlı bakım işlemleri Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri tecrübeli personeli tarafından yapılan sprinkler sistemlerinin tüm elemanları Amerika ve Avrupa’dan ithal edilmekte olup, tüm sistem elemanları FM, UL, VdS, LPCB gibi uluslararası onaya sahiptir.

Sprinkler sistemleri, uygulama yapılacak sahanın teknik açıdan uyumuna ve maliyet optimizasyonuna göre aşağıda belirtilen 4 gruba ayrılmaktadır;

·        Islak borulu sprinkler sistemleri (ıslak borulu)

·        Kuru borulu sprinkler sistemleri

·        Deluge tip – Baskın tip sprinkler sistemleri

·        Pre action – Ön tepkimeli sprinkler sistemleri

Yangın Sprinkler Sistemi

 

Islak borulu sprinkler sistemlerinde su, tesisat içinde basınçlı halde bulunmakta ve sprinkler başlığı aktive olduğunda söndürme ajanı olan su mahale boşalmaktadır. Kuru borulu sprinkler sistemlerinde su, kuru alarm vanasının gerisinde beklemekte ve geri kalan tesisat basınçlı hava ile doludur. Mahaldeki sprinkler aktive olduğunda öncelikle tesisat içindeki basınçlı hava boşalmakta, daha sonra basınçlı havanın boşalmasıyla açılan kuru alarm vanası ile söndürme ajanı olan su tesisat boyunca ilerlemekte ve mahale boşalmaktadır. Deluge (baskın) tip sistemlerde algılama sisteminden gelen sinyal beklenmekte ve su mahale bu sayede boşalmakta, pre action (ön tepkimeli) sistemlerde ise hem sprinkler aktivasyonu hem de algılamadan gelen sinyal ile söndürme ajanı mahale boşalmaktadır.

Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri mühendislik kadrosu danışmanlığında yapılacak ön saha keşfi sonmuçlarına göre, montaj yapılacak tesisin uygulanabilirlik ve maliyet optimizasyonu göz önünde bulundurulmakta ve tesise en uygun sistem seçilmektedir.

Sistemler; Evenos A.Ş. deneyimli mühendislik kadroları tarafından projelendirilmekte, ve yine Evenos A.Ş. saha ekibi tarafından ilgili sahalara, uluslararası standartlara bağlı olmak koşuluyla monte edilmektedir.

Tüm sistem tasarımlarında NFPA13 ve TS EN 12845 standartları baz alınmakta, bakım safhası için ise NFPA25 (NFPA Test And Maintenance, Inspection) standartları gözetilmektedir.

Doğru uygulama ve montajda hassasiyet, otomatik sprinkler sistemlerinin efektif çalışabilmesi için hayati öneme sahiptir. Sistemlerin standartlara uygun çalışabilmesi ve olası bir yangını söndürmede etkili olabilmesi için, sprinkler sistemleri yerleşimlerindeki tüm montaj kuralları “NFPA 13: Standard for the Installation of Sprinkler Systems” standartları doğrultusunda yapılmaktadır.

Yine sistemlerin uzun yıllar boyunca efektif çalışabilmesinde hayati öneme sahip olan bakım safhaları da “NFPA 25: Standard for the Inspection, Testing, and Maintenance of Water-Based Fire Protection Systems” standartları doğrultusunda yapılmaktadır.

Daha Fazla Bilgi Al