Duman ve Yangın Perdeleri

Daha Fazla Bilgi Al

Duman Perdesi Sistemleri

Duman Perdesi Sistemleri

Duman Perdesi

Yangın anında can kayıplarına sebebiyet veren etkenlerin başında duman zehirlenmeleri gelmektedir. Duman zonlaması, dumanların bir alanda hapsolmasının sağlanması ve duman havuzu oluşturulması bu sebeple bir gerekliliktir. Duman perdeleri, dumanların bir alanda toplanmasını ve diğer zonlara kaçmasını önlemek adına en çok kullanılan pasif yangın önleme sistemlerinin başında gelmektedir.


Özellikle endüstriyel tesis ve alışveriş merkezleri atriumlarında kullanımları yaygın olan duman perdeleri, standartların belirlediği ölçü ve ebatta duman zonları belirlenmesi görevini görürler.


Headbox içerisinde bulunan bir motor ve fiber kumaşa sahip duman perdeleri, normal zamanda 24VDC ile frenlenmekte ve headbox içerisinde durmaktadır. Algılama sisteminden yahut manuel basma butonundan gelen sinyal, motordaki enerjiyi kesmekte ve duman perdesinin aşağı inerek, duman zonlaması oluşturulmasını sağlamaktadır.

Duman Perdesi Sistemleri

Evenos tarafından İngiltere ve İspanya’dan ithal edilen duman perdeleri, uluslararası standartların belirttiği koşullarda BS , EN ve UL koşullarında test edilerek, 1000 santigrad derece sıcaklıkta 2 saate kadar dayanım süresi vermektedir. Fibre glass kumaşı sayesinde de oldukça kullanışlı ve hafif bir yapısı olması, mimari olarak da bu sistemlerin tercih sebebi olmasını sağlamaktadır.


Endüstriyel tesislerde özellikle duman tahliye – çatı ventilasyon kapakları tasarımında hayati öneme sahiptirler. Çatı ventilasyon, yani duman tahliye kapakları, duman zonlaması olmadan etkisiz kalacak ve ortamdaki dumanı dışarıya tahliye edemeyeceklerdir. Endüstriyel tesislerde duman tahliye projeleri yapılırken, en fazla 1600 metrekare duman zonları oluşturulması istenmektedir. Yangın anında gerekli zonlarda aktive olacak duman perdeleri dumanı ilgili alanda hapsedecek, hapsolan duman ve ısı sayesinde de sadece ilgili alanlardaki duman tahliye kapakları açılacak ve bu sayede oluşan duman tahliye edilecektir.


Havalimanları, alışveriş merkezleri atriumları, endüstriyel tesisler gibi alanlarda kullanımları çok yaygın olmakla beraber, ofis binaları, sağlık ve eğitim yapıları gibi yerlerde de kullanımları mevcuttur. Duman zonlarının oluşturulmasının istendiği büyük galeri gibi yerlerde kullanılmaktadırlar.


Devreye alma işlemlerinden sonra, periyodik olarak yapılması gereken tüm test ve bakım işlemleri de yine Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri yetkili personeli tarafından yapılmaktadır. Olası servis gerektiren durumlara da anında müdahale imkanı bulunmaktadır.

Daha Fazla Bilgi Al