Daha Fazla Bilgi Al

Yangın Söndürmede Köpük Konsantresi

Yangın Söndürmede Köpük Konsantresi

Köpük Konsantresi

Köpüklü söndürme sistemlerinde söndürücü ajan olarak kullanılan madde köpük solüsyonlarıdır.

100 yılı aşkın süredir söndürme ajanı olarak kullanılan köpük konsantrasyonları, su ve hava ile birleşerek yeter genleşmeye ulaşırlar ve yangının üstüne bir battaniye gibi örterek yangının hava ile temasını keserler. Hava ile teması kesilen yangın, oksijen yetersizliğinden dolayı sürdürülemez hal almaktadır.

Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri A.Ş. tarafından İsveç’ten ithal edilen köpük konsantrasyonları, FM onayı sahiptir ve UL listelerine girmiştir. İsteğe bağlı olarak TS EN standartlarına uygun köpük konsantrasyonları da üretici firmalardan tedarik edilebilmektedir.

Su solüsyonlarında %1, %3 ve %6 oranlarında kullanılabilen köpük konsantrasyonları, genleşme miktarları bakımından 3’e ayrılmaktadır.

·        Düşük genleşmeli köpük

·        Orta genleşmeli köpük

·        Yüksek genleşmeli köpük

  Yangın Söndürmede Köpük Konsantresi

Az genleşmeli köpükler 20 kata kadar, orta genleşmeli köpükler 200 kata kadar, yüksek genleşmeli köpükler ise 800 kata kadar hacimsel genleşme kapasitelerine sahip olup, söndürme sistemi uygulanacak mekana göre tasarlanmakta ve projelendirilmektedirler.

Genleşme miktarlarının yanı sıra, tür ve çeşitliliklerine göre de ayrılmaktadırlar ve her bir tür köpük konsantrasyonu, söndürme kapasitesinin maksimum olduğu mahallerde kullanılmak durumundadır.

·        Protein bazlı köpük konsantreleri

·        Fluoroprotein bazlı köpük konsantreleri

·        Film yapıcı AFFF köpük konsantreleri

·        Sentetik köpük konsantreleri

·        AR tipi köpük konsantreleri

 

Sistem ve ekipman seçimi, köpük tipi seçimi ve tasarım yapılan standartın seçimi konuları, yangınların söndürülmesinde önem arz etmektedir. Dolayısıyla yapılabilecek yanlış seçimler çoğu zaman yangınların söndürülmesinde yetersiz kalmakta ve büyük maddi – manevi hasarlara sebebiyet vermektedir. Konusunda tecrübeli tasarım mühendislerimiz tarafından uygun tipte köpük konsantrasyonu, malzeme ve sistem seçimleri yapılmakta; ilgili standart tasarım kuralları benimsenmekte ve tüm tasarımlar bu doğrultuda yapılmaktadır.

İhtiyaç ve şartnamelere göre, Lloyd onaylı ve TS EN 1568 onaylı köpük ajanları da Evenos A.Ş. tarafından temin edilebilmektedir.

Sistem kurulumları kadar önemli bir diğer faktör de sistem bakımlarının standartlara uygun olarak periyodik aralıklarla yapılmasıdır. Konusunda tecrübeli saha personelimiz, etkin mühendislerimiz eşliğinde ilgili tüm bakımları tek elden yürütmekte ve sistem çalışabilirlik ve efektifliğini her daim maksimum düzeyde tutmaktadırlar.

Daha Fazla Bilgi Al