Daha Fazla Bilgi Al

FM200 Gazlı Yangın Söndürme

FM200 Gazlı Yangın Söndürme

FM200 gazlı söndürme sistemleri, gelişmiş özellikleri ve üstün performansı sayesinde yangın güvenliği için sıkça tercih edilir. Daha önce kullanılan ve Montreal Protokol tarafından yasaklanan Halon 1301’e alternatif olarak geliştirilen FM200, ozon tabakasına zarar vermez. Kuruluşların ihtiyaçları için ölçeklenebilirlik özelliklerini de başarılı bir şekilde karşılayan FM200 gazlı söndürme sistemi, profesyonel bir şekilde kurulmalı ve kurulduğu ortam, gerekli kullanım özelliklerini karşılamalıdır.


FM200 Gazlı Yangın Söndürme

FM200 Nedir?

Heptafloropropan, HFC-227ea, HFC-227 ve apafluran olarak da bilinen FM200, yangın söndürme ihtiyaçları için ideal kullanım özelliklerine sahip olan baskılayıcı bir gazdır. Kokusuz ve renksiz bir halokarbon olan bileşik, yangın söndürme sistemlerinde pratik kullanım imkanlarının yanı sıra hesaplı bir tercih olarak da öne çıkar. Uluslararası standartlarla uyumlu olması, bu baskılayıcı gazın geniş bir kullanım alanında kabul görmesini ve yangın söndürme sistemlerinde yaygın şekilde kullanılmasını sağlamıştır. 


FM200 Gazlı Söndürme Sistemlerinin Özellikleri

FM200 gazlı söndürme sistemleri, tüm temel yangın tiplerini saniyeler içinde kontrol altına alabilir. Sızdırmaz oda olarak tabir edilen kullanım alanlarına uygun olan sistem, hassas materyallerin bulunduğu kullanım alanları için ideal bir tercihtir. Farklı uluslararası standartları karşılayan FM200 gazlı söndürme, kullanım alanlarına uygun olarak ölçeklenerek projelendirilebilir. 


FM200 gazlı söndürme sistemi, korunacak alanın dışına kurulmalıdır. Ayrıca kurulumun kurulum alanı ve korunacak bileşenlere göre profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekir. Evenos FM200 yangın söndürme sistemleri, tüm standartları karşılayacak nitelikte, gerekli testler gerçekleştirilerek kurulur. Planlama ve projelendirme aşamasından rutin kontrollere kadar tüm ihtiyaçlar, Evenos tarafından gerçekleştirilir. FM200 gazlı söndürme sistemleri bakımı ve kontrolleri için Evenos’tan destek alabilirsiniz. 


FM200 Gazlı Söndürme Sistemleri Nasıl Çalışır?

FM200 yangın söndürme sistemi temel olarak ortamda yangın oluşumunu engelleyecek atmosferik düzenlemeleri gerçekleştirir. Özel olarak belirlenmiş gaz konsantrasyonu ile korunan ortamda kimyasal olarak yangın oluşumunu engeller. Sistem, hassas algılayıcılar yardımıyla tetiklenerek sızdırmaz odayı saniyeler içinde gazla doldurur ve yangını engeller. Ortamın gazla doldurulması, sabit nozullar ve FM200 tankları yardımıyla gerçekleştirilir. Maksimum güvenlik ve verim elde etmek için FM200 söndürme sistemi profesyonel mühendisler tarafından ortam koşullarına uygun özelliklerde kurulmalıdır.


FM200 Toksik Etkileri Olan Bir Gaz mı?

FM200 gazı, üstün yangın söndürme performansının yanı sıra ozon tabakasına ve insan sağlığına zarar vermemesi ile de öne çıkar. Araştırmalar ve testler, insanların 5 dakika boyunca FM200 gazının bulunduğu ortamlarda etkilenmeden bulunabildiğini ortaya koymuştur. Bu durum, yangın anında alanın tahliye edilmesi için gerekli sürenin kazanılmasına yardımcı olur.

 

FM200, dünya genelinde kullanımı sonlandırılan ve yasaklanan farklı gaz türlerinin aksine çok daha güvenli bir içeriğe sahiptir. Buna karşın FM200 gazının atmosferde uzun yıllar boyunca kaldığı ve sera etkisini artırdığı da bilinir. Sistemin profesyonel bir şekilde kurulması ve ilgili kontrollerin yetkili ekiplerce gerçekleştirilmesi, zararlı etkileri minimum seviyeye indirir. 


FM200 Gazlı Söndürme Sistemlerinde Hangi Gaz Kullanılır?

Heptafloropropan, FM200 yangın söndürme sistemlerinde kullanılan temel bileşendir. Yangın söndürme teknolojilerinde dünya çapında geliştirilen standartlar, bu sistemlerde kullanılacak gazların da zararsız ve etkili olmasını gerektirir. Heptafloropropan, zararsız içerikleri ve yangın söndürme konusunda gösterdiği yüksek performans sayesinde standartları karşılayan ve geniş kullanım alanı bulan bir yangın söndürme sistemidir. 


FM200 Gazlı Söndürme Sistemi Nerelerde Kullanılır?

FM200 yangın söndürme sisteminin yüksek performansı, onu pek çok farklı sektör ve kullanım alanı için ideal bir tercih haline getirir. Sızdırmaz oda olarak adlandırılan ve hava akışının kontrol edilebildiği alanlarda kullanıma uygun olan sistem, hassas materyallerin korunmasında dünya çapında standart olarak kabul edilir. Evenos FM200 gazlı söndürme sistemleri, aşağıdaki kullanım alanları için tercih edilebilir:

 • Banka kasaları

 • Arşivler

 • Kütüphaneler

 • Müzeler

 • Test laboratuvarları

 • Bilgisayar ve kontrol odaları

 • Bilgi işlem odaları

 • Kayıt depoları

 • Elektrik odaları

 • Komünikasyon merkezleri

 • Trafolar

 • Kontrol odaları

 • Askeri tesisler

Gazlı yangın söndürme sistemlerinin söndürme sonrasında fiziksel olarak kalıntı bırakmaması, hassas alanlarda çok daha güvenli ve verimli bir yangın kontrol sistemi kurulmasını mümkün kılar. Evenos, uzman ekibi ve sektördeki engin tecrübesiyle tüm sektörlerde ihtiyaç duyulan gazlı söndürme sistemlerinin planlama ve projelendirme aşamalarından kurulum ve bakımına kadar tüm aşamalarda profesyonel hizmet sağlar. 


FM200 Gazlı Söndürme Sistemleri Nasıl Çalışır?

Sabit nozullara bağlı FM200 sistemleri, farklı algılayıcılarla birlikte entegre şekilde çalışır. Olası bir yangın durumunda 8-10 saniye içinde devreye giren sistem, koruma altına alınacak ortama hızlı bir şekilde gaz akışı sağlar. Gaz konsantrasyonu, kullanım ortamının ihtiyaçlarına göre hassas ölçümlerle daha öncesinde belirlenmiştir. Ortamı kaplayan FM200 gazı, yangın oluşumunu fiziksel olarak baskılar ve ortamda yangın riskinin sonlandırılmasını sağlar. Bu esnada sanılanın aksine ortamdaki oksijeni yok etmez. Pek çok insan, gazlı söndürme sistemlerinin yanma işlemi için gerekli oksijeni ortadan kaldırdığını düşünse de heptafloropropan bileşiği, yanma işleminin gerçekleşmesinde rol oynayan serbest radikalleri baskılar. Bu işlem sonucunda yangın tehlikesi büyümeden önlenir ve ortamın güvenliği sağlanır. 


Evenos yangın güvenlik sistemleri, FM200 otomatik yangın söndürme sistemleri üretimini TSE’ye ve uluslararası standartlara uygun şekilde gerçekleştiririr. Sistemlerin kurulumunun yanı sıra periyodik kontrollerini de sağlar. Siz de kuruluşunuzun hassas yangın önleme ihtiyaçları için Evenos’u tercih ederek etkili bir yangın önleme sistemine kolayca sahip olabilirsiniz. FM200 gazlı yangın söndürme sistemleri hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 


Daha Fazla Bilgi Al