Yangın ve Gaz Algılama Sistemleri

Daha Fazla Bilgi Al

Gaz Algılama ve Uyarı Sistemleri

Gaz Algılama ve Uyarı Sistemleri

Gaz Algılama Sistemi

Ortamlarda tehlikeli gaz birikimleri, patlama ve yangın çıkma durumlarına sebebiyet verebileceği gibi, zehirlenme durumlarına da neden olabilirler. Bu bakımdan, istenmeyen gazların algılanması ve gerekli panellere ihbar olarak düşürülmesi, hayati, önem taşımaktadır. Bu sistemler, can ve mal kayıplarının önlenmesi ve işletmelerin sağlıklı bir biçimde devam edebilmesi adına üst düzey önem taşımaktadırlar.


Gaz algılama sistemleri, Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri Anonim Şirketi tarafından yurt dışı ve yurt içinden tedarik edilebilmekte, ve müşteri ihtiyaçlarına göre en uygun çözümler müşteriye sunulabilmektedir. Tüm sistem ve ürünler uluslararası sertifikalara sahip ürünler olup, tasarımlar da yine uluslararası standart ve üretici manuelleri doğrultusunda yapılmaktadır.


Günümüzde en çok ihtiyaç duyulan ve kullanılan gaz dedektörü çeşitleri genel olarak;


  •  Karbonmonoksit dedektörü

  •  Doğalgaz dedektörü

  •  LPG dedektörü


Endüstriyel sahalarda ise metan dedektörü, propan dedektörü, aseton dedektörü, hidrojen sulfid dedektörü, hekzan dedektörü, Karbondioksit dedektörü, Nitrojen dioksit dedektörü, Nitrik oksit dedektörü, Kükürt dioksit dedektörü, Hidrojen Sülfür dedektörü, Amonyak dedektörü, gibi tehlikeli gaz dedektörü kullanımları sıkça görülmektedir. Dedektörler her gaza özel olarak üretilmekte ve ayarlanmaktadırlar, çünkü her gazın limit patlama değerleri farklılık göstermektedir.

Gaz Algılama ve Uyarı Sistemleri


Gaz algılama sistemi genel olarak, algılama paneli, gaz dedektörü, sesli ışıklı uyarı düzenekleri ve otomatik olarak çalışan gaz kesme ventilişnden oluşmaktadır. İstenildiği takdirde kontrol panosu ana yangın algılama ve ihbar panelinden de izlenebilmektedir. Gaz ölçümleri 0-100 LEL arası, infrared sensörler ile yapılabilmektedir.


Gaz dedektörlerinin kullanım alanları, otoparklar, proses sahaları, kimya fabrikaları, gıda fabrikaları, gaz dağıtım istasyonları, LPG istasyonları, arıtma sahaları ve tesisleri, ilaç tesisleri v.s. gibi sıralanabilir. Kısacası çoğğu endüstriyel tesislerde gaz dedektörü kullanımları bir ihtiyaç haline gelmiştir.


Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri Anonim Şirket, uygulamasını, montajını ve devreye alma işlemlerini yaptığı tüm gaz algılama sistemlerinin bakımlarını da gerçekleştirmektedir. Tüm bakım prosesleri tutanaklarla kayıt altına alınmakta ve müşteri bilgilendirmeleri yapılmaktadır. Sistem testleri de yine kurulumdan sonra ve devreye alma aşamasından önce yapılmakta ve sistem efektifliği ölçülmektedir. Çalışabilirlikten emin olunduktan sonra tüm sistemler devreye alınıp müşteriye teslim edilmektedir.

Daha Fazla Bilgi Al